اتریوم کلاسیک چیست

اترکلاسیک(Ethereum Classic)

اتریوم کلاسیک Ethereum Classic چیست ؟

ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) با الگوریتم رمزگذاری Ethash یک ارز دیجیتال قابل استخراج است است که تا کنون بیش از 100هزار سکه از بینهایت سکه این ارز استخراج و عرضه شده است.
در شبکه اتریوم دو نوع ارز وجود دارد. توکن شبکه اتریوم اتر (Ether) نام دارد که با نام اختصاری ETH شناخته می‌شود و برای داد و ستد و پرداخت کارمزدها و خدمات محاسباتی در شبکه اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما اتریوم کلاسیک، که به اختصار به آن ETC گفته می‌شود، بلاک چین جدا شده‌ای است که در نتیجه هاردفورک DAO (سازمان توسعه مستقل) ایجاد شد و قصد داشت تا یک ابزار بر پایه شبکه اتریوم طراحی کند که توسط آن، پروژه‌ای دیگر در این اکوسیستم بتوانند با توافق جمعی سرمایه جذب کنند.

اتریوم کلاسیک بلاک چین مستقلی است که با استفاده از هاردفورک DAO ایجاد شد. DAO که مخفف “سازمان توسعه مستقل” است، قصد داشت تا یک ابزار بر پایه شبکه اتریوم طراحی کند که توسط آن پروژه های دیگر در اکوسیستم بتوانند با توافق جمعی سرمایه جذب کنند. هدف این بود که نمایندگان بتوانند توکن بخرند و از آنها برای رای دادن به پروژه هایی که تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در آن ها داشتند استفاده کنند. اینکه هاردفورک در مورد DAO، جلوی از دست دادن میلیون ها دلار از سرمایه سرمایه گذاران را گرفت، اما برخی از مخالفین، به استفاده از شبکه پیش از هاردفورک، تحت عنوان “اتریوم کلاسیک” ادامه دادند. کسانی که قبل از هارد فورک Ether داشتند، یک حساب از ETH نیز با میزان برابر از اتریوم کلاسیک داشتند. بسیاری از کاربران که در صرافی های ETH سرمایه داشتند می خواستند که به ETC (اتریوم کلاسیک) خود نیز دسترسی داشته باشند. از ۱ فوریه ۲۰۱۷ هر دوی آن ها فعال شده اند. توکن های بلاکچین اتریوم کلاسیک با نام اتر کلاسیک یا classic ether شناخته می شوند و در صرافی های دیجی ارز با نام تیکر ETC دیده می شوند. کاربرد آن ها در سیستم برای پرداخت کارمزدها و خدمات محاسباتی در شبکه اتریوم کلاسیک است.

ethereum-classic-اتریوم-کلاسیک

تاریخچه اتریوم کلاسیک

در ماه مه سال 2016، یک صندوق سرمایه گذاری به نام DAO، در حدود 168 میلیون دلاردر اتریوم سرمایه گذاری کرد که پروژه ها با استفاده از قراردادهای هوشمند، افزایش یافت. در همان ماه یک مقاله منتشر شد که آسیب پذیری های امنیتی را با DAO نشان می داد. در ماه ژوئن، 3.6 میلیون اتر (تقریبا 50 میلیون دلار) از حسابهای DAO و بدون رضایت صاحبان، گرفته شد.

این موضوع در جواب به یکی از آسیب پذیری هایی که در ماه مه مطرح شد، به یک حساب دیگر منتقل شد. اعضای DAO و جامعه اتریوم در مورد اقدامات صورت گرفته بحث کردند. یک رای گیری رخ داد و در ماه ژوئیه 2016 تصمیم گرفته شد که یک هارد فورک را در کد اتریوم اجرا کنند و اتر را به یک قرارداد هوشمند جدید تبدیل کند که به صاحبان آن بازگردانده می شد. خرید و فروش اتریوم کلاسیک پس از این به راحتی صورت پذیرفت.

مشکلات اتریوم کلاسیک چیست؟

مشکل اصلی اتریوم کلاسیک عدم وجود Backward Compatibility در هاردفورک  اتریوم است. همه‌ی وزنه‌های سنگین جامعه‌ی اتریوم به زنجیره‌ی جدید منتقل شده‌اند و این به این معنی است که هر کسی که در اتریوم کلاسیک باقی مانده است، قادر به دسترسی به هیچ یک از به روز رسانی‌های اتریوم نیست. یک مثال خوب این مورد، حرکت اتریوم از Proof Of Work  به Proof of Stake  است. اتریوم کلاسیک قادر نخواهد بود این مورد را اجرا کند، زیرا نرم افزار آنها اجازه‌ی استفاده از به روزرسانی را نمی‌دهد.

کیف پول اتریم کلاسیک

برخی از کیف پول های مهم برای کاربران اتریوم کلاسیک به صورت زیر است

JAXX: یک کیف پول قدرتمند هست و از محبوبیت بالایی در اتریوم کلاسیک، برخوردار هست.

ETHECORE PARITYاین کیف پول خاص توسط Gavin Wood و تیم او توسعه داده شده و از Ethereum و اتریوم کلاسیک پشتیبانی می کند.

CLASSIC ETHER WALLETکاربران اتریوم همگی با MyEtherWallet، که یک پلت فرم برجسته بین کاربران ETH هست، آشنا هستند. باکس اتریوم کلاسیک از این پلت فرم به عنوان کیف اتر استفاده می کند و ویژگی های مشابه را ارائه می دهد. کاربران می توانند از کیف پول کلاسیک اتر از طریق مرورگر وب دسترسی داشته باشند و یا بر روی کامپیوتر خود برای امنیت بیشتر اجرا کنند.

MIST: بعضی از مردم ممکن است تعجب کنند که Mist Wallet بتواند از اتریوم کلاسیک پشتیبانی کند. این کیف پول خاص در حال حاضر توسط بنیاد اتریوم توسعه داده شده است، اگرچه یک نسخه متفاوتی توسط توسعه دهندگان اتریوم کلاسیک وجود دارد. کیف پول Mist قابلیت های فراوانی را فراهم می کند و خوب است که این پیشنهاد شناخته شده را نیز در اختیار کاربران اتریوم کلاسیک قرار دهد.

MIST

LEDGER NANO Sاین سخت افزار ارزش زیادی در این زمینه دارد، زیرا از ETC، ETH، XRP و BTC پشتیبانی می کند.

کیف پول های سخت افزاری حداکثر امنیت را فراهم می کنند.