فکتوم(FACTOM)

فکتوم(FACTOM) چیست؟

Factom اولین تکنولوژی بر پایه بلاک چین است که در آن سیستم بایگانی غیر متغیر اعمال شده است و قابل استفاده در دنیای حقیقی کسب و کار است. از طریق ساخت لایه ای اطلاعاتی بر روی بلاک چین بیت کوین, Ledger توزیع شده در فکتوم میلیون ها سند در دنیای حقیقی را که روی بلاک چین قرار داده شده اند تنها با یک Hash و با کمک جداسازی پنهانی, ایمن سازی میکند.
تجّار و حکومت ها می توانند برای بایگانی اطلاعات از فکتوم استفاده کنند که در نتیجه ی این استفاده اطلاعات غیر قابل شناسایی, پاک شدن یا پیش تاریخ شدن می باشند.

تکنولوژی فکتوم بایگانی غیر متمرکز اطلاعات را میسر کرده و تضمین میکند که یکپارچگی اطلاعات بایگانی شده کاملا بی عیب و نقص باقی خواهد ماند. با تامبن شفافیت هرچه تمام تر, فکتوم از حریم خصوصی کاربر در دنیای دیجیتال که روز به روز در حال گسترش است حفاظت می کند.

از آنجا که این ارز یک پروتکل نامتمرکز توزیع شده بر مبنای بیت کوین است هیچ شخصی نمی تواند روی آن کنترلی اعمال کند. این سیستم توسط مردم در سراسر دنیا اداره می شود و همین تضمینی بر بقای کارکرد آن است.

توکن های فکتوم, فکتویید نامیده می شوند.فکتوییدها توکن های زیر ساختی هستند که به کاربر توانایی Hash کردن داده روی فکتوم را می دهند. عرضه و قیمت ابتدایی با میزان فکتوییدهای به فروش رفته در خلال فروش نرم افزار مشخص می شود علاوه بر این فکتوییدها یک روش ضد اسپم نیز هستند.

شبکه فکتوم (Factom) چگونه کار می کند؟

فکتوم

فکتوم از الگوریتم رمزنگاری SHA-256 همانند بیت کوین بهره می برد. در اصل، فکتوم این کار را با ارائه سه اثبات انجام می دهد که بررسی می کند سیستم چه کاری انجام خواهد داد 

  1. اثبات وجود (Proof of Existence)
  2. اثبات فرآیند (Proof of Process)
  3. اثبات حسابرسی (Proof of Audit)

هر زمان فرد یا شرکتی با فکتوم همکاری می کند، به آنها اجازه می دهد تا هش مصنوعات دیجیتالی خود را ایجاد کنند. هش های جمع شده به یک هش واحد تبدیل شده که به بلاک چین بیت کوین با یک ویژگی زمانی متصل می شود. اضافه کردن هش به بلاک چین بیت کوین هر 10 دقیقه تضمین می کند که یک محصول در نقطه ای از زمان وجود داشته است. این الگوریتم “اثبات وجود” است.

فکتوم تمام ورودی ها را در بلاک چین خود تأیید و ذخیره می نماید. شیوه، فرآیند و سفارش موردنظر برای جلوگیری از کارمزد های اضافی جهت ورود های بیش از دو مرتبه ثبت می شود. این الگوریتم “اثبات فرآیند” است.

و در نهایت همانطور که فکتوم بر پایه پروتکل بیت کوین است، می توان آن را در هر زمان برای حسابرسی تولید کرد؛ مگر اینکه شبکه بیت کوین خاموش شود. این الگوریتم “اثبات حسابرسی” است.

کاربرد های پلتفرم فکتوم

با تأمین شفافیت معاملات، فکتوم از حریم خصوصی کاربران در دنیای دیجیتال که روز به روز در حال توسعه است، محفاظت می نماید. تکنولوژی فکتوم یک روش ارزان و مقرون به صرفه برای جدا کردن بلاک چین بیت کوین از ارز رمزنگاری شده آن (BTC) است و از بلاک چین برای کاربرد های دیگر استفاده می کند. به این ترتیب، فکتوم از بلاک چین بیت کوین برای معاملات غیر بیت کوین استفاده می کند و گستره وسیعی از موارد استفاده را به دنیای واقعی ارائه می دهد.

برخی از کاربردهای فکتوم در زیر آمده است :

  • حسابرسی تغییر ناپذیر
  • مدارک پزشکی
  • سیستم رأی گیری
  • واگذاری املاک و ثبت اسناد
  • برنامه های حقوقی
  • برنامه های کاربردی ژورنالیستی
  • توافق نامه سطح سرویس (SLA)

کیف پول فکتوم 

برای دانلود کیف پول و به دست آوردن اطلاعات کامل در این زمینه وارد سایت فکتوم شوید

[button color=”blue” link=”https://docs.factom.com/#enterprise-wallet” size=”big” align=”center”]کیف پول فکتوم[/button]