آیوتا(IOTA)

آیوتا (IOTA) چیست و چگونه کار می کند؟

آیوتا (IOTA) نوعی ارز دیجیتال متن باز است که از فناوری “دفتر کل توزیع شده” بهره می برد و متمرکز بر ارائه ارتباطات امن و پرداخت در دنیای اینترنت است. در مقایسه با ارزهای مبتنی بر فناوری بلاک چین؛ مقیاس پذیری، غیر متمرکز بودن و کارمزد پایین از ویژگی های این ارز دیجیتال است. در حال حاضر بر اساس حجم معاملات بازار، آیوتا با ۷٫۹۱ میلیارد دلار در جایگاه یازدهم در بین ارزهای دیجیتال قرار دارد.

آیوتا از تکنولوژی گراف جهت‌دار غیرمدور (DAG) به جای فناوری سنتی بلاک چین استفاده می کند. معاملات IOTA صرف نظر از ارزش تراکنش‌ها، رایگان هستند. همچنین زمان تأیید تراکنشها بسیار سریع است. تعداد تراکنش هایی که سیستم می‌تواند به‌طور همزمان انجام دهد، نامحدود است و سیستم توانایی مقیاس پذیری دارد.

تاریخچه پیدایش آیوتا (IOTA)

سال ۲۰۱۵ : IOTA توسط David Sønstebø ,Sergey Ivancheglo ,Dominik Schiener ,Dr. Serguei Popov تاسیس شد. عرضه ثابت ۲،۷۷۹،۵۳۰،۲۸۳،۲۷۷،۷۶۱ آیوتا ایجاد شد. از آنجا که هیچ فرآیند استخراجی وجود ندارد، Iota بیشتری نیز ایجاد نخواهد شد. چند ماه بعد، IOTA اجرای نسخه آزمایشی بتا را آغاز کرد.
سال ۲۰۱۶ : در حالی که آزمایش نسخه بتا همچنان ادامه داشت، تجارت آیوتا در ۱۱ ماه پیش رو بین کاربران آغاز شد.
سال ۲۰۱۷ : Outlier Ventures، یک شرکت سرمایه گذاری، به ۷ روش در IOTA سرمایه گذاری نمود که اولین سرمایه گذاری مستقیم آنها روی تکنولوژی “دفتر کل توزیع شده” محسوب می شود. SatoshiPay اعلام کرد که از IOTA می توان به عنوان جایگزینی برای بیت کوین (به علت کارمزد بالای معاملات آن) استفاده کرد.

طراحی شبکه پرداخت آیوتا (IOTA) به چه صورت است؟

کاربر IOTA برای ارسال یک تراکنش، باید دو تراکنش دیگر را نیز به صورت تصادفی تأیید کند. یک معامله ارسال شده در شبکه باید سطح کافی تأیید را جمع آوری کند (یعنی باید توسط سایر کاربران جهت انجام تأیید شود). آیوتا با یک admin به نام Coordinator (هماهنگ کننده) کار می کند که همه معاملات را در بازه های خاصی تأیید می کند. بدون وجود این هماهنگ کننده، IOTA-DAG در مراحل اولیه خود به اندازه کافی امن نیست. هنگامی که شبکه به اندازه کافی از جهت مقیاس بزرگ شود، هماهنگ کننده آن حذف خواهد شد.

مقیاس پذیری: IOTA یک تکنولوژی بلاک چین نیست.

از زمانی که IOTA به صورت همزمان طرح هایی برای داشتن میلیاردها گره های تراکنشی در شبکه های خود را پیاده سازی کرد ، بنیانگذاران آن نیاز به طراحی شبکه ای داشتند که قدرت پردازش رشد را روی گره های در حال رشد شبکه پردازش کند. در انتها آنها Tangle طراحی کردند ، ساختار سیستمی توافقی که جایی است که دستگاه یک تراکنش جدید را ارائه می دهد باید در ابتدا دو تراکنش دیگر را روی شبکه معرفی کند. برای هر تایید ، تایید کننده ، اثبات کوچکی از کار را انجام می دهد که تراکنش ها را به Tangel سراسری متصل میکند.

Tangle به این معنی است بار اساس  تایید روی وب به توافق عمومی برسید. هر تراکنش به دو تراکنش دیگر متصل است که آن را تایید میکنند. این کار ، مشکل مقیاس پذیری را به عنوان شبکه ای که دیگر به بلاک چین مرکزی وابسطه نیست حل میکند.

هر دستگاه جدیدی روی شبکه زمانی که یک تراکنش را تایید میکند به توان محاسباتی شبکه کمک میکند. همچنین Tangle بلاک کاوی را حذف می کند و تمام سکه ها در IOTA در هنگام پیدایش شبکه ایجاد می شوند.

 

هزینه ی تراکنش ها: چگونه استفاده از IOTA رایگان است؟

در حالی که شما در محاسبه ی قدرت به شبکه کمک میکنید هنگامی که یک تراکنش را تایید می کنید ، هزینه ی استفاده از شبکه برابر با برق مصرفی مورد نیاز برای تایید دو تراکنش دیگر روی IOTA است. Tangle به IOTA این امکان را می دهد که بدون هزینه اداره شود که به این معنی است که شبکه بیش از شبکه بلاک چین توزیع شده است. در بلاک چین ، شبکه میان کاوشگرهای روی بلاک چین توزیع شده است. در Tangle ، شبکه روی هر نود آزمایشی روی شبکه توزیع شده است.

 رایگان بودن برای عملیات سرویس دهی IOTA روی دستگاه های IoT قطعی است. این دستگاه ها اغلب در معامله هایی با هزینه ی یک پنی و فراکنس بالا انجام می شوند. هر تغییر هزینه ای که توسط تراکنش هرچند کوچک میتواند تراکنش های کوچک  را غیرقابل قبول کند. ارائه ی خدمات رایگان IOTA پشتوانه اقتصاد M2M است.

تکنولوژی های اختصاصی

تیم IOTA انتقادها و تشویق هایی برای استفاده از تکنولوژی های جدید برای توسعه ی پلتفرم های جدید دریافت کرده است. در اصل ، IOTA از تابع هش خود با نام Curl برای اثبات کار و تولید کلید ها استفاده است. در حالی که هش اثبات کارایی به پرتوکل قدیمی SHA-3 تغییر یافته است ، IOTA همچنان از تابع هش Curlبرای سایر برنامه های پلتفرم استفاده میکند.

  همچنین IOTA از منطق سه گانه به جای منطق باینری استفاده کرده است. از پردازشگرهایی با سه حالت بهره جسته که به معنی پیشرفت و تاثیر مثبت در افزایش توان محاسبات کلی است. IOTA همکاری نزدیکی با آزمایشگاه های JINN در زمینه سخت افزار برای دستگاه های IoT که قادر به محاسبات بر مبنای سه می باشند دارد.

۳۴٪مورد حمله قرار گرفتن و  هماهنگ کردن

کسانی که با تکنولوژی بلاک چین آشنایی دارند می دانند که اگر یک بخش ۵۱٪ محاسبه ی قدرت روی شبکه را داشته باشد بلاک چین آسیب پذیر خواهد شد. از این نظر ، از نظر تئوری امکان این که عاملی بتواند تراکنش های غلط را تایید کند نیز وجود دارد. از زمانی که IOTA از Tangle برای تایید تراکنش هایش استفاده می کند ، از نظر تئوری در صورتی یک بخش فقط ۳۴٪ ( بیش از ۱/۳) از قدرت محاسبه  شبکه را در کنترل خود داشته باشد IOTA آسیب پذیر خواهد بود.

مشکل این اجرا این است که ۳۴٪ حمله علیه Tangle سیستم IOTA نباید نادیده گرفته شود. از آنجا که Tangleیک وب پیچیده با گره ها و تراکنش های بسیار است ، قبل از اینکه  بتوانید از مزایای ۳۴٪ بهره ای ببرید باید این مرکز تجمع را در شبکه پیدا کنید.

اوایل اجرای IOTA آسیب پذیری زیادی مانند حمله روی آن انجام می شود و از آنجایی که شبکه کوچک اولیه کوچک و با گره های کمتر است ، دستیابی به ۳۴٪ از شبکه کار آسانتری است. برای رفع این تهدید در IOTA از هماهنگ کننده در اجرای اولیه استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که Tangle اولیه در معرض خطر قرار نمی گیرد.

در حالی که در اوایل این یک گام ضروری برای امنیت است ،‌ IOTA قصد دارد که تا زمانی که شبکه به اندازه کافی قوی شد هماهنگ کننده را حذف کند. این بدین معنی است که در صورتی که پلتفرم و ارز به صورت متمرکز می باشند و در صورتی که تصمیم به سرمایه گزاری دارید باید به بنیاد IOTA اعتماد کنید.

نگرانی ها ،‌ ضعف ها و انتقادات

تعدادی از کارشناسان ارز رمزپایه ، پایداری IOTA را به عنوان پلتفرم مورد بررسی قرار داده اند. باور اینکه با وجود پیاده سازی تعداد زیادی تکنولوژی جدید آن هم به صورت هم زمان ، نقصی در اجرای IOTA وجود نداشته باشد سخت است. تکنولوژی که IOTA بر مبنای آن کار میکند به اندازه ی کافی مورد آزمایش قرار نگرفته است که بدانیم در مقیاس های مختلف و یا در مواجه با حملات چگونه عمل می کند. نبود تست کلی و دید کلی بزرگترین نقصی است که می توان به IOTA نسبت داد.

در اوایل سال گذشته ، دانشگاه MIT و Boston با انتشار مقاله ای که بیان می کرد نقص هایی در هش های امنیتی وجود دارد باعث به وجود آمدن موجی از ترس شد. ایده این بود که شما می توانید رمز خود را به گردش دربیاورید و این موضوع به شدت در میان افراد خبره و کارشناسان جلب توجه کرد. یک رمزنگاری خوب ، سال ها طول می کشد که توسعه یابد ، آزمایش شود و مورد نقد و بررسی قرار بگیرد. نه سال طول کشید تا الگوریتم هش SHA-3 تکمیل شود و کارشناسان ابراز نگرانی کردند که توسعه دهندگان IOTA بهتر است به جای انتشار استانداردها بهتر است که سعی کنند که رمزنگاری خودشان را بنویسند. این ابراز نگرانی ها منجر به ناپایداری قیمت IOTA شد. اما این نکته نیز قابل توجه است که موانعی که سر راهش قرار میگیرد رشد می کند. بیت کوین رسوایی Mt. Gox را داشت ، اتروم منجر به DAO hack شد. در حالی که تکنولوژی و پیاده سازی پشتوانه ی IOTA قطعا تغییر خواهد کرد ، سرمایه گزاران احتمالی بایستی معماری کلی ارز رمزپایه IOTA و همچنین سوابق تیم توسعه دهندع را نیز برای سرمایه گذاری نظر داشته باشند.