لیسک(LISK)

لیسک (Lisk) چیست؟

لیسک (با نماد اختصاری LSK) یک پلتفرم عمومی بلاک چین و هدف آن ایجاد و توسعه برنامه های غیرمتمرکز در بلاک چین است. این ارز رمزنگاری شده اوایل سال 2016 توسط مکس کوردک و الیوربدوز با ایده از ارز دیجیتالی Crypti (با نماد اختصاری XCR) ساخته شد. ارسال لیسک از یک حساب به حساب دیگر 10 ثانیه زمان می برد، پس از حدود 1-2 دقیقه می توان معامله را غیر قابل تغییر دانست. 

طراحی شبکه پرداخت لیسک چگونه است؟

این ارز یک شبکه غیر متمرکز مانند بیت کوین، Nxt و یا بیت شیرز است که برای ایجاد بلاک چین ای طراحی شده است که توسعه دهندگان را قادر می سازد با ایجاد زنجیره های جانبی سفارشی طیف وسیعی از برنامه ها را در شبکه Lisk ایجاد کنند. به این ترتیب شباهت زیادی به شبکه اتریوم دارد. با این حال، بلاک چین لیسک با هدف ایجاد قراردادهای هوشمند ساخته نشده است؛ بلکه برای توسعه برنامه ها و ویژگی های مختلف با استفاده از چارچوب SDK طراحی شده است.

لیسک از الگوریتم اثبات کار مانند بیت کوین یا اثبات شرط مانند Nxt استفاده نمی کند؛ بلکه از یک پیاده سازی ساده از الگوریتم توافق اولیه بیت شیرز به نام (DPoS (Delegated Proof of Stake بهره می برد. به این معناست که هر دارنده LSK می تواند به نمایندگان زنجیره اصلی که امنیت شبکه را تأمین می کنند، رای دهد. تنها حداکثر 101 نماینده فعال اصلی که همیشه بیشترین آرا را در کل شبکه کسب کرده اند، می توانند پاداش ایجاد بلوک ها را بدست آورند. در راستای این امر، انگیزه مالی برای تبدیل شدن به نماینده فعال وجود دارد.

LSK از یک سیستم پاداش تورمی بهره می برد که LSK جدید به ازای هر بلوک موفق ایجاد می کند. در طول یک سال اول، پاداش ایجاد بلوک ها به میزان 5 LSK در هر بلوک تنظیم می شود. هر 3،000،000 بلوک (تقریباً 1 سال) پاداش ایجادکنندگان 1 LSK کاهش می یابد، و پس از 5 سال به 1 LSK در هر بلوک می رسد. پس از آن نرخ پاداش در هر بلوک به مدت نامحدود روی 1 LSK باقی خواهد ماند. پاداش به طور مساوی بین تمام نمایندگان فعال (101 نفر) توزیع خواهد شد.

دلایل ممتازی لیسک

یکی از دلایل دیگر، قابلیتهای ممتاز این بلاک چین است. بیت کوین، پدرخوانده بلاک چین ها از زبان برنامه نویسی سی پلاس استفاده میکند. برای برنامه نویسی روی اتریوم باید از زبان برنامه نویسی خاص خودش یعنی سالیدیتی استفاده کنید. اما برای برنامه نویسی روی لیسک شما براحتی میتوانید از جاوا اسکریپت استفاده کنید که این خود یک مزیت بزرگ برای لیسک بحساب می آید چرا که میلیون ها نفر از متخصصان کامپیوتر در جهان به این زبان تسلط دارند و می توانند نرم افزارهای موسوم به دَپ (اپلیکیشنهای غیرمتمرکز) را روی لیسک سوار کنند.

تفاوت های لیسک با اتریوم

هر دوی این ارزها یک پلتفرم کلی دارند، اجرای برنامه های غیرمتمرکز، اما از تفاوت های این دو می‌توان گفت :

زبان برنامه نویسی برای لیسک جاوا اسکریپت و برای اتریوم Solidity می‌باشد. لیسک داده‌ها را در یک زنجیره جانبی و اتریوم داده‌ها در همان زنجیره اصلی ذخیره می‌کند. لیسک از طراحی DPoS و اتریوم از طراحی PoW استفاده می‌کند. برنامه های اتریوم روی یک ماشین مجازی (EVM) اجرا می‌شود اما لیسک مجهز به این ماشین مجازی نیست اما در حال ارتقا دادن این بخش است.

معرفی کیف پول های معتبر لیسک

Lisk Nano کاربر را قادر می سازد تا در شبکه لیسک به ارسال و دریافت معاملات بپردازد. همچنین دارای یک رابط کاربری ساده برای ویژگی های پیشرفته تر مانند رأی دادن یا ثبت کلمه عبور دوم است. 

کیف پول رسمی [button color=”blue” link=”https://lisk.io/download” size=”big” align=”center”]Lisk Nano[/button]

 

کیف پول Freewallet

Freewallet یک کیف پول نرم افزاری و همچنین تحت وب است که بسیاری از ارز های رمزنگاری شده را پشتیبانی می کند. این کیف پول به کاربران کمک می کند تا کیف پول دسکتاپ خود را با سرعت بیشتری همگام سازی کنند. کاربران همچنین مجاز به خرید لیسک با کارت بانکی خود هستند.

[button color=”blue” link=”https://freewallet.org/currency/lsk” size=”big” align=”center”]Freewallet[/button]