نئو(NEO)

نئو (NEO) چیست؟

نئو (NEO) پلتفرم مبتنی بر بلاک چین و یک ارز رمزنگاری شده است که امکان توسعه دارایی های دیجیتال و استفاده از قراردادهای هوشمند را فراهم می کند. نئو از مکانیسم توافق (Delegated Byzantine Fault Tolerance (dBFT استفاده می کند و می تواند تا 10،000 تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند. توکن های NEO را می توان برای تولید توکن های GAS سرمایه گذاری کرد که به عنوان سوخت این پلتفرم محسوب می شود؛ یعنی جهت پرداخت کارمزد محاسبات یا توسعه قراردادهای هوشمند در شبکه NEO استفاده می شود. این پروژه توسط Da Hongfei تأسیس شد. در مجموع 100 میلیون NEO عرضه شد که مالکیت زنجیره ای را نشان می دهد. طبق بیانیه انتشار نئو، این میزان عرضه ثابت است و افزایش نمی یابد. کوچکترین واحد این ارز دیجیتال 1 NEO است که نمی توان آنرا تقسیم کرد.

تاریخچه نئو

سازندگان نئو آن را این گونه تعریف می‌کنند:

نئو (Neo) یک مجموعه غیرانتفاعی بر مبنای پروژه بلاک چین است که به دنبال کاربردی‌سازی فناوری بلاک چین و مفهوم هویت دیجیتال برای دیجیتالی کردن دارایی و مدیریت دارایی با قراردادهای هوشمند است.

به زبان ساده، نئو فراهم کردن بستر اقتصاد هوشمند است. نئو توسط شرکت تحقیق و توسعه OnChain که در شانگهای مستقر است، ایجاد و توسعه داده شد. بنیان‌گذاران نئو دا هانگفی (Da Hongfei) و اریک ژانگ (Erik Zhang) هستند. ساخت نئو با تحقیق و برنامه‌ریزی از سال ۲۰۱۴ شروع شد و در سال ۲۰۱۶ این شرکت چینی به سرعت توانست به یکی از ۵۰ شرکت برتر فناوری مالی در چین تبدیل شود.
پروژه نئو هم مثل بسیاری ارزهای دیجیتال دیگر برای تامین سرمایه از روش عرضه اولیه سکه استفاده کرد و توانست ۱۷/۵ میلیون توکن نئو به ارزش ۵۵۰ هزار دلار در مرحله اول و تعداد ۲۲/۵ میلیون توکن به ارزش ۴/۵ میلیون دلار در مرحله دوم بفروشد.

GAS در نئو چیست و چه نقشی دارد؟

در اکوسیستم نئو دو توکن وجود دارد؛ اولی با نام نئو (NEO) که پیش از این Antshares نام داشت و دومی Gas که در ابتدا Antcoins نام داشت. هر کدام از این توکن‌ها کاربرد مختلفی دارند. نئو ارزی است که برای انجام کارهایی خاص در شبکه نیاز است. نئو به واحد‌های کوچک‌تر تقسیم نمی‌شود. کارهایی مثل راه‌اندازی عناصر شبکه و نقش‌آفرینی در توسعه نیازمند نئو است. اما GAS سوخت مورد استفاده در شبکه محسوب می‌شود. همان طور که در اتریوم، اتر برای اجرای برنامه‌ها و قراردادها نیاز است، در نئو هم GAS ارزی قابل معامله است که برای اجرای پروژه‌های مبتنی بر نئو نیاز است.

GAS در شبکه نئو برای اثبات سهام است تا انگیزه مشارکت و ایجاد بلوک جدید در نئو باشد. از ابتدا، به ازای هر بلوک نئو، هشت GAS داده می‌شد که هر سال، یک GAS کاهش می‌یابد؛  این کار تا زمانی ادامه خواهد یافت که ۱۰۰ میلیون GAS تعیین شده تمام شود. پس از آن هیچ GAS اضافی تولید نخواهد شد.

منظور از اقتصاد هوشمند در نئو چیست ؟

در پروژه نئو، هدف اقتصاد هوشمند به سه زیرمجموعه تقسیم می‌شود:

۱. دارایی دیجیتال
۲. هویت دیجیتال
۳. قرارداد هوشمند

دارایی دیجیتال در پروژه نئو

دارایی دیجیتال می‌تواند هر چیزی با ساختار دیجیتال باشد که باید دارای حق استفاده و مالکیت باشد. با کمک بلاک چین، دارایی دیجیتال غیر متمرکز، امن، قابل اعتماد و فارغ از دخالت اشخاص ثالث می‌شود. در اقتصاد هوشمند نئو، دو نوع دارایی دیجیتال در نظر گرفته می‌شود:

۱. دارایی جهانی
۲. دارایی قراردادی

دارایی جهانی در کل سیستم شناسایی می‌شود و معتبر است و دارایی قراردادی فقط در حوزه خاصی و در قراردادهای تعیین شده مجاز به استفاده هستند.

هویت دیجیتال در پروژه نئو

برای استفاده از دارایی دیجیتال در اقتصاد هوشمند، وجود هویت دیجیتال قابل اعتماد یک نیاز ضروری است. در پروژه نئو از استاندارد هویت‌سنجی X.509 که یک مدل صدور گواهی دیجیتال پذیرفته شده است، استفاده می‌شود. به طور خلاصه برای شناسایی و تایید افراد در این سیستم از چهره، اثر انگشت، صدا، پیامک به موبایل و دیگر روش‌ها استفاده می‌شود.

قرارداد هوشمند در پروژه نئو

قراردهادهای هوشمند نوعی برنامه هستند که وقتی شرایط قرارداد فراهم شد خود به خود اجرا می‌شود. یک مثال ساده پرداخت قبض‌های ماهانه شما از کیف پول دیجیتال به صورت خودکار است. قراردادهای هوشمند استفاده‌های مختلفی دارد اما در پروژه نئو به شکلی اساسی‌تر این مفهوم توسعه داده شده است.

ویژگی های شبکه نئو (NEO)

علاوه بر قابلیت های پروتکل مرکزی، تیم توسعه دهنده Neo در حال اجرای تعدادی پروژه جانبی است که مزایای مختلفی را به اکوسیستم Neo می دهد:

  • NeoX
    NeoX اجازه می دهد تا معاملات فراتر از Blockchain اجرا شوند. پروتکل های مشابه شامل قراردادهای هوشمندی هستند که به منظور تأمین منابع مالی در یک Blockchain و دسترسی به وجوه در یک زنجیره جایگزین، ایجاد می شوند.
  • NeoFS
    NeoFS اجازه می دهد فایل های بزرگ تقسیم شده و در سراسر شبکه توزیع شوند. کاربران می توانند میزان مطمئن بودن فایلها را مشخص کنند. فایل هایی با قابلیت اطمینان کم می توانند با حداقل هزینه ذخیره و بازیابی شوند. با پرداخت کارمزد بالاتر، داده ها را می توان در گره های قابل اطمینان ذخیره کرد.
  • NeoQS
    کامپیوترهای کوانتومی امنیت تکنیک های خاص رمزنگاری را تهدید می کنند. Neo از مکانیزم رمزنگاری مبتنی بر شبکه استفاده می کند که آن را (NeoQS (Safe Quantum Safe می نامد و از لحاظ نظری به حملات رایانه های کوانتومی مقاوم است. به احتمال زیاد، محاسبات کوانتومی در آینده نزدیک سیستم های رمزنگاری را تحت تأثیر قرار می دهد.

کیف پول های نئو

تمامی کیف پول‌های ذکر شده در این مقاله مورد تایید وب سایت اصلی نئو می باشد

کیف پول های دسکتاپ نئو

کیف پول Neon Wallet

کیف پول نئون یکی از بهترین و ساده ترین کیف پول های نئو است. این کیف پول بیشترین تعداد دانلود را در بین کیف پول های نئو دارد. 

 

[button color=”blue” link=”http://neonwallet.com/” size=”big” align=”center”]Neon Wallet[/button]

کیف پول NEO-GUI

هسته مرکزی و کیف پول رسمی نئو، استفاده از این کیف پول بیشتری برای توسعه دهندگان پیشنهاد می شود.

[button color=”blue” link=”https://github.com/neo-project/neo-gui/releases” size=”big” align=”center”]NEO-GUI[/button]

کیف پول morpheus

این کیف پول علاوه بر نئو از چندین ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می کند و توسط سایت رسمی نئو تایید شده است.

[button color=”blue” link=”https://www.morpheuswallet.com/” size=”big” align=”center”]morpheus[/button]

کیف پول های موبایل نئو

کیف پول موبایل O3 نئو

نرم افزار O3 بهترین کیف پول موبایل حال حاضر برای نئو است. این نرم افزار برای سیستم عامل های اندروید ۶ به بالاتر و iOS قابل نصب است.

[button color=”blue” link=”https://play.google.com/store/apps/details?id=network.o3.o3wallet” size=”big” align=”center”]O3 برای اندروید[/button]

[button color=”blue” link=”https://itunes.apple.com/app/id1336781023″ size=”big” align=”center”]O3 برای ios [/button]

 کیف پول موبایل NEO APP

این نرم افزار هم یکی دیگر از کیف پول های مورد تایید نئو است. کیف پول فقط برای سیستم عامل اندروید (نسخه ۵ به بالا) قابل نصب است.

[button color=”blue” link=”https://play.google.com/store/apps/details?id=neo.app” size=”big” align=”center”]NEO APP[/button]

توجه: در تمام کیف پول‌های زیر با ذخیره NEO نسبت به دارایی‌تان به مرور زمان GAS دریاقت می‌کنید.