ارز دیجیتال ان اکس تی(NXT)

ان ایکس تی Nxt چیست؟

ان ایکس تی بلاک چینی است که هدف آن بهبود عملکرد بلاک چین های پیشگام مانند بیت کوین است. مقصود ان ایکس تی ایجاد انقلابی در تکنولوژی های مالی، سرمایه گذاری و حکمرانی با معرفی یک ارز دیجیتال جدید به نام اِن ایکس تی است. علاوه بر اِن ایکس تی ، این شرکت یک مجموعه ابزار مدولار را معرفی می کند که می تواند برای ساختن “به هر طریق که کاربران ان ایکس تی می توانند تصور کنند” مورد استفاده قرار گیرد . وب سایت رسمی توسعه دهنده، ادعا می کند که ان ایکس تی به کاربران آزادی عمل برای ایجاد برنامه های خود را می دهد. پلتفم ان ایکس تی برای افراد معمولی و کسب و کار ها طراحی شده است. کاربران با تمام نیازهای مختلف می توانند از ان ایکس تی برای ایجاد یک ارز دیجیتال، ارزهای تجاری یا مشارکت در توابع سبک DAO مانند رای گیری و ذخیره سازی داده استفاده کنند.
به طور کلی، ان ایکس تی خود را به عنوان یک فن آوری بلاک چین 2.0 معرفی می کند که اولین بار در نوامبر 2013 معرفی شد و در آینده با Ardor و Ignis ارتباط برقرار خواهد کرد.

nxt چیستنگاهی بر تاریخچه ارز دیجیتالی NXT

NXT توسط شخصی با نام مستعار BCNext طراحی و ساخته شده است. BCNext در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۳ موضوع اعلام ساخت و دعوت برای سرمایه گذاری در این پروژه را در فروم بیت کوین تُلک ایجاد کرد و از علاقمندان برای سرمایه گذاری در ساخت این ارز جدید دعوت نمود.

BCNext هم مثل ساتوشی ناکاموتو(طراح و سازنده بیتکوین) یک شخصیت مجازی بود که هرگز هویت خود را فاش نکرد و بصورت ناشناس به فعالیت خود ادامه داد، اما به تمامی وعده های داده شده خود عمل کرد و در نهایت مثل ساتوشی ناکاموتو ناپدید شد.

البته چون توسعه دهنده های ارز دیجیتالی NXT اکثراً افرادی ناشناس و دارای شخصیت مجازی هستند برخی فکر می کنند که توسعه دهنده اصلی فعلی که شخصی با نام مجازی come-from-beyond هست در واقع همان BCNext هست که با نام کاربری دیگری به فعالیتش ادامه میدهد، اما افرادی که از ابتدا با این پروژه همراه بودند و هر دو این اشخاص را میشناختند این را میدانند که این دو نفر دارای طرز تفکر، اهداف و حتی روش کاری متفاوتی هستند و به همین دلیل هرگز نمیتوانند یک نفر باشند.

با توجه به ساختار، نوآوریها و امکانات NXT اگر توقع دوست داران و سرمایه گذاران آن برای فتح جایگاه اول لیست “مارکت کپ” یک توقع بیجا باشد حداقل جایگاه دوم در این لیست حق مسلّم NXT است اما شاید این سوال برای علاقمندان مطرح باشد که چرا هنوز NXT نتوانسته است به این جایگاه دست پیدا کند؟

در واقع سرمایه گذاران بزرگ بیتکوین و کاربران شناخته شده تر در فروم بیت کوین تُلک همواره توزیع نا عادلانه NXT را به عنوان بزرگترین دلیل خود برای دوری از NXT مطرح می کنند و سعی در تخریب NXT در بین اذهان عمومی دارند، اما این حرف آنها بهانه ای دروغ است چرا که BCNext موضوع ساخت این ارز را بصورت عمومی مطرح کرد و همه فرصت یکسان برای سرمایه گذاری در این پروژه را داشتند، اما در آن زمان اکثر طرفداران بیتکوین با به هم زدن فضا و با استفاده از تاکتیک FUD ذهن اکثر کاربران را نسبت به این موضوع بدبین کردند و نه تنها خودشان به موقع از فرصت سرمایه گذاری استفاده نکردند بلکه این فرصت را از اکثر کاربران پیرو خود نیز گرفتند. شواهد این موضوع هنوز هم در تاپیک مربوطه موجود است.
آنها با عنوان کردن اینکه BCNext یک فرد ناشناس و ۱۰۰% کلاهبردار است و نباید به او اطمینان کرده و در این پروژه سرمایه گذاری کرد و یا نسبت دادن BCNext به افراد کلاهبردار در این فروم و حتی زیر سوال بردن دانش و توانایی او و دهها نمونه دیگر از این مطالب در موضوعات مربوط به NXT در فروم بیت کوین تُلک سعی در جلوگیری از اجرای این پروژه داشتند، که باکمی مطالعه میتوانید تمام این مطالب را مشاهده کنید.

فرصت سرمایه گذاری برای همه و در هر سطحی فراهم بود و طبق شرایطی که BCNext تعیین کرده بود همه کاربران فروم (بیت کوین تُلک) که بزرگترین پایگاه و مرجع جامعه ارزهای رمزنگاری شده هست میتوانستند در این پروژه سرمایه گذاری کنند و امکان سرمایه گذاری برای هر نفر از چند ساتوشی تا حداکثر یک بیتکوین وجود داشت و البته هیچ سقفی برای تعداد سرمایه گذاران و همچنین مبلغ کل سرمایه گذاری تعیین نشده بود.

BCNext هم همچون تمام سرمایه گذاران دیگر، با ارسال یک بیتکوین به آدرس بیتکوینی که برای انجام سرمایه گذاری اعلام شده بود در این سرمایه گذاری شرکت کرد و هیچ حقی را برای خود به عنوان طراح و سازنده این ارز قائل نشد و به همین دلیل بهانه های فعلی افراد جامانده از این فرصت تاریخی مبنی بر توزیع نا عادلانه NXT قابل پذیرش نیست.

سیستم ساخت ارز دیجیتالی NXT طوری طراحی شده بود که با تزریق بیت کوین جمع آوری شده به بلاک چین، بلاک پیدایش(اولین بلاک از زنجیره بلاکچین NXT) ایجاد میشد و همچنین تعداد کل NXT که البته از قبل هم مشخص نبود از این بلاک استخراج می شد و پس از مشخص شدن سهم هر سرمایه گذار، NXT هر شخص به آدرس کیف پول او واریز میشد.
در نهایت حدود ۲۱ بیت کوین که توسط ۷۲ سرمایه گذار جمع آوری شده بود برای ساخت NXT به کار گرفته شد و حدود ۱ میلیارد ( بصورت دقیق ۹۹۹,۹۹۷,۰۹۶) NXT از بلاک پیدایش استخراج شد و پس از مشخص شدن سهم هر سرمایه گذار، سهم هر کسی به حساب او واریز شد.
با توجه به نوآوری های استفاده شده در NXT و با توجه به اینکه NXT اولین ارزی بود که دارای یک منبع کد اختصاصی بود و از منبع کد بیت کوین برای ساخت آن استفاده نشده بود به سرعت جایگاه خود را در بازار کریپتوکارنسی تثبیت کرد و ظرف مدت کوتاهی با انفجار قیمت NXT سرمایه گذاری ۲۱ بیتکوینی این ۷۲ نفر به مبلغی بیش از ۷۶ میلیون دلار تبدیل شد.

ان ایکس تی چگونه کار می کند؟

ان ایکس تی از تابع اثبات سهام برای ایجاد لایه ی هماهنگی در معاملات استفاده می کند که به این معنی است که عرضه ی پول ثابتی وجود دارد و بر خلاف بیت کوین هیچ استخراجی در بلوک چین در کار نیست.
این پلتفرم به طور خاص برای تسهیل ساخت برنامه ها و ارائه خدمات مالی طراحی شده است. با در نظر گرفتن این هدف، این ارز دارایی یکپارچه، سیستم پیام رسانی، بازار و موارد دیگر را دارد. ده ها تن از ویژگی های از زمان معرفی آن در سال 2013 به پلتفرم اضافه شده است.

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد ان ایکس تی این است که کد آن از ابتدا و در جاوا به طور کامل نوشته شده است. در خلال راه اندازی، Nxt اولین پلتفرمی بود که صرفا از اثبات سهام برای اجماع استفاده رد.

امکانات Nxt

بدیهی است، این ارز یک پلت فرم وسیع است که دارای مزایای زیادی است. در اینجا به برخی از ویژگی های برتر این پلتفرم می پردازیم:

تبادل دارایی

کاربران می توانند پروژه خود را در Nxt از طریق Exchange Asset Nxt که تجارتی، ایمنی، مستقیم و همتا به همتا را ارائه می دهد، ایجاد کنند. مبادله دارایی Nxt اجازه ی معامله تجارت سهام و دارایی های رمزنگاری را می دهد.

همه معاملات در ليست عمومی Nxt ثبت می شوند. یکی از موارد منحصر به فرد در مورد بورس اوراق بهادار این پلتفرم این است که یک رکورد تجاری برای اقلامی غیر از توکن های Nxt فراهم می کند.

سیستم پولی

کاربران میتوانند پول دیجیتال خود را عرضه کنند و سپس با سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط Nxt به مبادله بپردازند.

ذخیره ی اطلاعات

بلاک چین Nxt دارای یک سیستم ذخیره ی اطلاعاتی است که اجازه ی ذخیره سازی، انتشار و تایید داده در بلاک چین را می دهد.

سیستم پیام رسانی

سیستم Arbitrary Messages به شما اجازه ی ارسال متن خالی و رمز گذاری را می دهد. شما همچنین می توانید از این سیستم به عنوان یک سیستم ذخیره سازی اولیه استفاده کنید، زیرا این امکان را به شما می دهد تا تا 1000 بایت داده – و یا 42 کیلوبایت داده را به طور دائمی ذخیره کنید.

سیستم رای گیری

کاربران می توانند نظرسنجی های که توسط جعبه Nxt تایید شده است را ایجاد کنند. هر صاحب توکن های NXT یا دارایی های مبتنی بر Nxt می تواند به روش رمزنگاری اثبات شده و به روش خارجی قابل تایید رای دهد.

کنترل حساب

برای مدیریت ارز رمزنگاری NXT خود، حسابهای امضای چندگانه ایجاد کنید. Nxt وعده می دهد که سازمان های خودمختار غیر متمرکز به راحتی اجرا شوند.

توکن های Nxt چگونه کار می کند؟

NXT ارز دیجیتالی است که به عنوان سوخت برای اکوسیستم Nxt عمل می کند. نشانه می تواند به عنوان یک هزینه معامله در هنگام انتقال NXT از یک کاربر به دیگری استفاده شود. NXT ، مانند هر پول دیجیتالی، می تواند به عنوان یک پول خارجی نیز استفاده شود درست مثل بیت کوین که برای خرید کالاها و خدمات استفاده می شود.

ویژگی های NTX

1-Nxt یک پلتفرم ساده، پایدار و همه جانبه است که به طور مستقیم برای همه مفید است.

2- مبتنی بر بلاک چین سورس باز است 

3-پلت فرم Nxt شامل بسیاری از ویژگی های اصلی، مانند صرافی، بازار و سیستم رأی گیری و ارز دیجیتال آن است

5- Nxt به سادگی و برای همه افراد قابل استفاده است. به عنوان مثال، استفاده از ارز Nxt به عنوان یک سیستم پرداخت محدود نمی شود همچنین برای توسعه دهندگان، از طریق برنامه رابط برنامه کاربردی (Nxt (API، برنامه های مبتنی بر بلاک چین را ایجاد می کند.