استلار

ارز دیجیتال استلار(Stallar)

استلار (Stellar) چیست؟

استلار یک سیستم پرداخت متن‌باز است که شباهت‌هایی به ارز ریپل دارد. بنیانگذار استلار، جد مک‌کالب (Jed McCaleb) یکی از بنیانگذاران ریپل است. همانند ارز ریپل، استلار یک تکنولوژی پرداخت است که قصد دارد موسسه‌های مالی و بانک‌ها را به هم متصل کند و زمان و هزینه‌های انتقال پول را کاهش دهد. در حقیقت، هر دو شبکه پرداخت ریپل و استلار از یک پروتکل استفاده می‌کنند.استلار
البته ریپل و استلار تفاوت‌های زیادی نیز با هم دارند. یک انشعاب (fork) در پروتکل استلار در اواخر 2014 باعث شد که پروتکل اجماع استلار (Stellar Consensus Protocol) به وجود آید.
هر دو سیستم ریپل و استلار همچنین دارای تفاوت‌های بنیادی هستند، به طور مثال ریپل یک سیستم بسته است ولی استلار کاملا متن‌باز (Open source) است. همچنین این دو سیستم دارای مشتریان متفاوتی هستند. ریپل با موسسه‌های مالی و بانک‌های مشهور همکاری می‌کند و در تلاش است تا تکنولوژی انتقال پول بیت‌المللی خود را به طرز موثر پیاده کند.
اما در سمت دیگر، استلار روی بازارهای در حال توسعه تمرکز کرده و کاربردهای زیادی دیگر مانند نقل و انتقال پول و توزیع وام‌های بانکی داراست.

تاریخچه پیدایش استلار (Stellar)

در هنگام راه اندازی، استلار بر اساس مفاهیم شبکه ریپل بود. پس از ایجاد چندین تغییر در کدنویسی بخش Consensus، شبکه استلار به عنوان شاخه ای جدید در ارزهای دیجیتال پدید آمد. پس از آن، جویس کیم، یکی از بنیانگذاران استلار ادعا کرد این یک نقص در پروتکل ریپل بوده است اما این بیانیه در یک پست وبلاگ توسط مدیر ارشد فناوری شرکت  Ripple Labs، استفان توماس، مورد چالش قرار گرفت.
پس از آن بنیاد توسعه استلار یک نسخه به روز شده از پروتکل را با یک الگوریتم توافق جدید، بر اساس کد کاملا جدید ایجاد کرد. کد و مقاله برای این الگوریتم جدید در آوریل 2015 منتشر شد و شبکه به روز شده در ماه نوامبر 2015 فعال شد.
قابل ذکر است که هم اکنون شرکت IBM از شبکه استلار برای ایجاد یک سیستم پرداخت بین المللی باهمکاری برخی از بانک های بزرگ استفاده می کند.

لومن (XLM) چیست؟

لومن واحد ارز استفاده شده در شبکه استلار است. یک لومن یک واحد ارز دیجیتالی است، مانند یک بیت کوین. لومن ها به جابجایی پول در سراسر جهان و انجام معاملات بین ارزهای مختلف با سرعت و ایمنی بالا کمک می کنند.
شبکه استلار در سال ۲۰۱۴، صد میلیارد از توکن های STR را عرضه کرد که در نهایت در سال ۲۰۱۵ این پلتفرم به Lumens تغییر نام داد. فرآیند تغییر نام توکن برای جلوگیری از سردرگمی کاربران انجام شد. درحال حاضر حدود 18 میلیارد توکن XLM در شبکه استلار در حال گردش است.

استلار-لومن

هدف استلار چیست ؟

استلار و ارز دیجیتال آن لومن (Lumen) با هدف ایجاد یک زیرساخت پرداخت به وجود آمدند. استلار هدفی بزرگ‌تر از بیت کوین دارد. استلار می‌خواهد برقرار کننده ارتباط مالی نهادهای مالی، بانک‌ها و اشخاص باشد. اگر در حالت ایده‌آل شما بخواهید برای دوستی در خارج از کشور ارز ارسال کنید یا باید از طریق سیستم بانکی فعلی و صرافی‌ها اول ارز را تبدیل کنید، بعد با خدمات ارسال حواله بانکی آن را برای فردی در خارج از کشور ارسال کنید و اگر با ارزهای دیجیتال این کار را انجام دهید، ابتدا باید ارز رایج ملی را به ارزی مثل بیت کوین تبدیل کنید، آن را به آدرس دوستتان ارسال کنید و او هم برای استفاده آن را به ارز رایج کشور خودش تبدیل کند. هر دو راه طولانی و پر هزینه هستند.
در شبکه استلار دیگر نیازی به تبدیل ارزی نیست و فقط کافی است از طریق مراکز پشتیبانی کننده از استلار مثل صرافی ارز دیجیتال یا بانک‌ها مبلغ را ارسال کنید و گیرنده ۵ ثانیه بعد معادل پول ارسالی شما پول از نوع ارز رایج کشورش را خواهد داشت؛ یا می‌تواند آن را به صورت لومن برداشت کند.

تفاوت ریپل و استلار چیست ؟مقایسه استلار و ریپل

استلار از نظر ساختار و پروتکل اجرایی بسیار شبیه به سیستم ریپل است اما در چزئیات با ریپل تفاوت‌هایی دارد و این تفاوت‌ها در حال بیشتر شدن هم هست:

 • استلار در مقابل ریپل، که بیشتر استفاده سازمانی دارد، بیشتر جنبه عمومی دارد.
 • ریپل نسبت به استلار متمرکز‌تر است.
 • برای عضویت در شبکه ریپل و تایید تراکنش‌ها باید توسط بنیاد ریپل تایید شود اما در استلار عضویت آزادانه امکا‌پذیر است.
 • استلار در واقع فورک شده از ریپل است اما رفته رفته تفاوتشان در حال بیشتر شدن است.
 • استلار می‌تواند واسطه‌ای برای ارزهای ملی باشد.
 • استلار یک بنیاد غیرانتفاعی است که مدعی مبارزه با فقر است اما ریپل یک شرکت انتفاعی است.
 • زمان تراکنش در ریپل ۴ ثانیه و در استلار بین ۲ تا ۵ ثانیه است.
 • بازار هدف ریپل موسسات و شرکت‌های مالی است و بازار هدف استلار افراد هستند.

استلار چگونه نقل و انتقالات پول را سرعت می‌بخشد؟

فرایند فعلی انتقال پول بین‌المللی بسیار پیچیده است. اینکار نیازمند این است که بانک‌های داخلی در کشورهای خارجی، دارای حساب با ارز محلی باشند. طرف معامله نیز به همین صورت باید یک حساب مشابه در کشور اولیه داشته باشد.
این فرایند تبادلی که برای تبادل پول با ارزهای سنتی بین مرزها وجود دارد یک فرایند زمان‌بر و نیازمند تبدیل ارزها به یکدیگر و… است. اما بلاک‌چین استلار به خاطر قابلیت تایید فوری تراکنش، می‌تواند این فرایند را بسیار کوتاه‌تر و با سادگی خیلی بیشتری انجام دهد.

ارز Stellar’s Lumens همچنین می‌تواند برای ارائه نقدینگی و ساده‌سازی فرایندها استفاده شود. براساس برخی گزارش‌ها، بانک‌ها در آینده می‌توانند از ارز دیجیتال خودشان برای تسهیل چنین تراکنش‌هایی استفاده کنند.
بنابر نظر متخصصان، نیازمندی‌های رایانه‌ای و مالی پروتکل استلار نسبتا کم است و به همین خاطر موسسه‌هایی که بودجه IT کمی دارند (مانند موسسه‌های غیرانتفاعی) می‌توانند در شبکه استلار مشارکت داشته باشند.

چند موسسه از بلاک‌چین استلار استفاده می‌کنند؟

استلار پس از انتشار اخبار همکاری با IBM در اکتبر 2017 مورد توجه قرار گرفت. هدف این پروژه این است که تا 60 درصد از همه پرداخت‌های بین‌المللی منطقه اقیانوس آرام جنوبی (کشورهایی مانند استرالیا، فیجی، تونگا) را پردازش کتد. این اقدام، اتصال بین کسب‌وکارهای کوچک، غیرانتقاعی و موسسه‌های بانکی محلی را ممکن ساخته و تسریع می‌بخشد. به طور مثال یک کشاورز در ساموا می‌تواند با یک خریدار در اندروزی متصل شده و تراکنش‌هایی را ارسال یا دریافت کنند.

در سال 2016، شرکت برجسته مشاوره‌ای Deloitte اعلام کرد که مشارکت با استلار را برای توسعه یک اپلیکیشن پرداخت آغاز کرده است. در یک کنفرانس در سال 2017، مک‌کالب تایید کرد که 30 بانک تاکنون برای استفاده از بلاک‌چین استلار جهت انتقال پول بین‌المللی ثبت‌نام کرده‌اند. همچنین سرویس پرداخت Stripe بیت‌کوین را حذف کرد و درها را برای ورود استلار به پلتفرم خود باز گذاشته است.

کیف پول مناسب ارز استلار چیست؟

 1. کیف پول دسکتاپ استلار (کیف پول رسمی)
 2. کیف پول رسمی سایت استلار
 3. کیف پول چند منظوره Stargazer
 4. کیف پول موبایل Centaurus (برای سیستم عامل اندروید)
 5. کیف پول تلگرامی PapayaBot

خط پایانی و سخن آخر

متاسفانه خرید لومن به سادگی خرید بیت کوین نیست فقط چندین صرافی بزرگ و معتبر ارز دیجیتال در دنیا استلار لومن خرید و فروش می‌کنند. شما نمی توانید لومن را با کارت اعتباری خریداری کنید، بنابراین شما باید از یکی از مبادلات رمزنگاری ارز برای خرید آن استفاده کنید. حرف آخر این که ارز دیجیتال سریع با هزینه پایین، ساخته شده برای مبادلات غیر متمرکز و توانایی صدور نشانه ها و ICO ممکن است استلار را به یکی از محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده ی 2018 تبدیل کند.