ارز دیجیتال استیم(Steam)

استیم (Steem) چیست؟

استیم نام یک توکن بر اساس پلتفرم استیمیت (Steemit) و بر مبنای بلاک چین است که می تواند در بازار آزاد خرید و فروش شود. پلتفرم استیمیت اجازه می دهد تا ناشران از محتوای خود درآمد زایی کنند که از این نظر به دیگر رسانه های اجتماعی شباهت دارد.

زمانی که نوشته های ناشران منتشر می شود، پاداش دریافت می کنند و افرادی که بهتری مطالب را منتشر کنند به عنوان برنده شناخته می شوند.

استیم چگونه کار کند؟

شبکه ی استیمیت هر روزه واحد های جدید استیم را تولید و بین کاربران خود توزیع می کند، پس از آن کاربران می توانند این واحد ها را با بیت کوین، سایر ارزهای دیجیتال و یا پول فیات، در بازار آزاد مبادله کنند.

استیم توانسته تا توجه بسیاری را در دنیای ارز های دیجیتال به خود جلب کند، زیرا اجازه می دهد تا هر فردی با نوشتن یک متن جالب بتواند برای خود درامد زایی کند.

استیم نسبت به سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین کمی متفاوت است، زیرا برای ایجاد واحد های جدید به استخراج متکی نیست.

در حالی که شما میتوانید استیم را به صورت تکنیکال استخراج کنید، شبکه واحد های جدید استیمیت را ایجاد میکند و به طور خودکار به افرادی که در حال تعامل با پلت فرم هستند، عرضه می کند. مقداری که به دست می آورید با تعداد آپلود محتوای ارسالی شما و مبلغی که با سایت مرتبط می کنید وابسته است.

استیم مشکل بزرگ محتوا که جهان امروزه با آن روبه رو است را حل کرده. خارج از استیم، محتوای اقتصادی، از بین رفته است. تولیید کنندگان محتوا برای تولید محتوای خوب بسیار تلاش می کنند اما تنها راه کسب درآمد از طریق تبلیغات، بازاریابی وابسته و غیره است.

برای مثال، تبلیغات دیجیتال به وضوح به وسیله افزایش بلاک تبلیغ، کاهش یافته است. در پایان سال 2016، حدود 615 میلیون دستگاه تبلیغات در سراسر جهان مسدود شده و درصد مردمی که تبلیغات را مسدود میکنند به طور مداوم در حال رشد است.

 این چیزی است که بر تولیدکنندگان محتوا و همچنین شرکت های رسانه ای در مقیاس بزرگ تاثیر می گذارد. همچنین پلتفرم استیمیت به مشتریان انگیزه ای برای ارتباط برقرار کردن با محتوا می دهد. افرادی که به بهبود محتوای سایت کمک کنند از سمت پلتفرم، پاداش دریافت می کنند.

تاریخچه استیم

استیمیت توسط Ned Scott و مدیر عامل بیت شیرز، Dan Larimer در سال 2016 تاسیس شد. هدف از آن ایجاد یک پلت فرم محتوای اجتماعی مشابه ریدیت بود، اما محتوای متن و متادیتا در بلوک چین حفظ شد. استفاده از بلوچین ایجاد یک سیستم برای نظرات و پست ها، تسهیل می کند.

سیستم مالی استیم (Steem) چگونه عمل می کند؟

استیم از الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake) برای رسیدن به یک توافق عمومی استفاده می کند که شاهدان در این سیستم توسط سهامداران استیم انتخاب می شوند. بر اساس مقاله منتشر شده در وب سایت رسمی استیم:

75٪ از توکن های جدید تولید شده به استخر پاداش منتقل می شوند که بین نویسندگان و نگهبانان شبکه تقسیم شده است. همچنین 15٪ از توکن های جدید به صاحبان استیم پاور اهدا می شود. 10 درصد باقیمانده نیز به شاهدانی که سبب قدرت دهی بلاک چین می شوند، پرداخت می گردد.

استیم مبتنی بر پروتکل (Smart Media Tokens (SMT است که توسط استیمیت توسعه داده شده است. از دسامبر 2017، استیم حجم معاملات 475 میلیون دلار را در بازار سرمایه ثبت نموده است و در جایگاه 29 اُم بین ارزهای دیجیتالی قرار دارد. اقدامات کاربران مانند سیستم رأی گیری، الگوریتم Proof-of-Brain استیم را تسهیل می کند که سبب می شود تا کاربران استیم پاور های خود را جهت ایجاد انگیزه برای نویسندگان مطالب نگهداری نمایند.

استیم با یک مدل عرضه شدید تورمی آغاز نمود که عرضۀ آن تقریباً هر سال دوبرابر می شود. با این حال، با توجه به تقاضای جامعه، در تاریخ 6 دسامبر 2016 نرخ تورم اسیتم به 9.5 درصد در سال تغییر یافت؛ یعنی به میزان 0.5 درصد در سال کاهش یافت.

تفاوت استیم با بیشتر ارزهای دیجیتال چیست؟

در تمام پلتفرم های رمز نگاری پاداش ها با توجه به فعالیت به کاربران داده می شود. در استیم فعالیت به سادگی رای دادن یا لایک کردن به یک پست در فیسبوک یا اینستاگرام است. در استیم با ایجاد محتوا یا در اختیار قراردادن رایانه شخصی خود برای شبکه می توانید استیم دریافت کنید.

عرضه سکه و پایداری

در حال حاضر استیم سه نوع ارز به نام Steem , Steem Power و Steem Dollar دارد. استیم مانند سایر ارزهای دیگر میتواند در بازار آزاد خرید و فروش شود. از آنجایی که پلتفرم استیمیت هر روزه تعدادی از آن را تولید میکند، با نگاه داشتن طولانی مدت آن، خود را در معرض خطر اشباع بازار قرار می دهید.

کیف پول‌های (والت) استیم (Steem) کدام هستند؟

نسخه رسمی کیف پول الکترونیک استیم درواقع نسخه تحت وب است که کاربران با ثبت‌نام در سایت این رمزارز می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر این یک نسخه مبتنی بر DOS هم فراهم‌شده که طبیعتاً سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای‌تر می‌توانند از آن استفاده کنند.

اما شبیه خیلی دیگر از ارزهای دیجیتال، تیم سازنده استیم (Steem) از نسخه موبایل غافل نشدند و والتی تحت عنوان Esteem طراحی کرده‌اند که به‌راحتی در پلتفرم‌های موبایل قابل دانلود و اجرا است.

آیا استیم قابل ماین شدن است؟

هر استیم (Steem) و هر دلار استیم (SBD) در حال حاضر در حدود ۵/۳ دلار قیمت دارد و شاید برخی به فکر ماین کردن آن بیفتند اما این دو قابل ماین شدن نیستند.
درواقع عمل ماینینگ در شبکه بلاک‌چین استیم (Steem) به همان تولید کردن، گردآوری، انتشار، لایک و اشتراک‌گذاری محتوا در اپلیکیشن‌های مبتنی بر استیم تبدیل‌شده است و پاداش‌ها به افرادی تعلق می‌گیرد که از طریق این اعمال برای جامعه استیم (Steem) ارزش‌افزوده تولید می‌کنند.