ویوز(Waves)

ویوز (Waves) چیست؟

ویوز (Waves) یک پلتفرم بلاک چین متن باز و توسعه یافته است که توسط Waves Platform AG اداره می شود. این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد تا توکن های رمزنگاری شده خود را ایجاد کنند. در حالی که ارزهای رمزپایه محبوب مانند بیت کوین و اتریوم می توانند در مبادلات خارجی مورد استفاده قرار گیرند، اتریوم به کاربران خود اجازه می دهد تا با استفاده از قرارداد های هوشمند، توکن های جدیدی را روی پلتفرم آن ایجاد کنند. ویوز شامل این قابلیت ها در نرم افزار اصلی و کیف پول خود می باشد. کاربران می توانند توکن های بلاک چین را بر پایه یک سیستم همتا به همتا ایجاد، منتقل و تبدیل نمایند. این امر با پرداخت کارمزد معاملات به واحد ارز محلی ویوز، WAVES، امکان پذیر است.

این پلتفرم دارای یک عرضه ثابت 100 میلیونی است و از الگوریتم توافق شبکه بر اساس Bitcoin-NG استفاده می کند که توسط الگوریتم اثبات سهام به نام Waves-NG بروزرسانی شده است. ویوز از درگاه های مورد اعتماد استفاده می کند تا توکن های ایجاد شده توسط کاربران را با استفاده از پول فیات و ارزهای دیجیتالی دیگر پشتیبانی نماید.

ویوز در سال 2016 توسط Sasha Ivanov، یک فیزیکدان روسی، ایجاد شد که بودجه تحقیق و توسعه آن توسط سرمایه گذاری جمعی در ماه های آوریل و می 2016 تأمین شد. جامعه و توسعه دهندگان ویوز بین المللی هستند و طیف گسترده ای از ابتکاراتی که بر روی این پلتفرم ساخته شده، در نقاط مختلف جهان قرار دارد.

waves-platformدر پلتفرم ویوز سه ایده‌ی اصلی پیاده سازی شده است

  1.  کیف پول نرم افزاری ویوز که درون این کیف پول اکسچنج غیرمتمرکز (DEX) طراحی شده است که می‌توانید توکن‌های خریداری شده را به ارز‌های رمزنگاری موجود در این اکسچنج تبدیل کنید و در همین کیف پول نگهداری کنید.
  2. ساخت توکن دلخواه بر روی این پلتفرم و پرداخت کارمزد ۱ ویوز برای این عمل.
  3.  سیستم قرض دادن (leasing) توکن ویوز به فول نودهای شبکه. یعنی اگر توان مالی لازم برای فول نود شدن در این شبکه را ندارید، می‌توانید با قرض دادن توکن‌های خود، قسمتی از توکن‌های استخراج شده توسط فول نود شبکه را به خود اختصاص دهید.

سیستم قرض دادن 

یکی از ویژگی هایی که WAVES را از دیگر ارزها متمایز کرده سیستم قرض دادن یا leasing است. کاربران می‌توانند ویوز های خود را به فول نودهای شبکه قرض دهند. فول نودها با قرض گرفتن توکن‌های کاربران، قدرت استخراج بیشتری پیدا می‌کنند و قسمتی از توکن‌های استخراج شده را به کاربران اختصاص می‌دهند. الگوریتم اجماع یاب این پلتفرم (LPOS (leased proof of stake نام دارد.

استخراج ویوز (Waves) چگونه انجام می شود؟

بلاک چین پلتفرم ویوز توسط استخراج کنندگان نگهداری و تأیید می شود. با این حال از آنجا که ویوز یک سیستم اثبات سهام (Proof-of-Stake) است، گره های کامل در شبکه منابع را به شیوۀ استخراج کنندگان بیت کوین اختصاص نمی دهند. در شبکه بیت کوین استخراج کنندگان با استفاده از الگوریتم SHA-256 به تولید هش ها برای برنده شدن در حق ایجاد بلوک بعدی می پردازند.

این ارز دارای یک سیستم تورم کمتر است و استخراج کنندگان تنها کارمزد هایی را که کاربران از طریق تراکنش ها به شبکه ارائه می دهند، دریافت می کنند و نه پاداش ایجاد بلوک ها را. استخراج کنندگان همچنین می توانند تصمیم بگیرند که کارمزد معاملات را در چه واحد پولی دریافت کنند، اما ویوز پول پیش فرض برای همه کارمزدها است. “استخراج توکن” در ویوز به این معنی است که شرکت ها می توانند برنامه های کاربردی بلاک چین را ایجاد کنند که برای پرداخت کارمزد معاملات نیازی به پول جداگانه ای نباشد، بلکه باید با استفاده از توکن خود آنها را پرداخت کنند.

استخراج کنندگان به حداقل 1000 WAVES جهت واجد شرایط بودن به عنوان یک گره کامل و مجوز اضافه کردن بلوک های جدید معاملات در بلاک چین، نیاز دارند. هر چه مقدار WAVES که توسط یک گره نگهداری می شود بیشتر باشد، احتمال استخراج بلوک بعدی بیشتر است.

یکی دیگر از قابلیت های این پلتفرم، انجام تراکنش ها در زمان کمتر از ۱ دقیقه و با کارمز خیلی خیلی کم (حدود ۰٫۰۰۱ Wawes) است. در حال حاضر این پلتفرم توانایی انجام حدود ۱۰۰۰ تراکنش را در ثانیه را دارد.

 

کیف پول ویوز 

برای دانلود  کیف پول دسکتاپ (ویندوز،لینوکس،مک) و کیف پول تحت وب به سایت اصلی ویوز مراجعه کنید

[button color=”blue” link=”https://wavesplatform.com/” size=”big” align=”center”]کیف پول دسکتاپ[/button]

[button color=”blue” link=”https://beta.wavesplatform.com/” size=”big” align=”center”]کیف پول تحت وب[/button]