litecoin

لایت کوین

لایت کوین(Litecoin) چیست؟

یک ارز رمزپایه همتا همتا و پروژه نرم‌افزاری منبع باز منتشر شده تحت مجوز MIT/X11 است. از بیت کوین الهام گرفته شده و از لحاظ فنی تقریباً یکسان به بیت کوین است.همانند بیت کوین یه سکه اینترنتی و تازه تاسیس می باشد. به دلیل امنیت شبکه و حمایت گسترده به دومین ارز اینترنتی پرطرفدار در دنیا تبدیل شده است. در واقع از بیت کوین به عنوان طلای نوین و از لایت کوین به عنوان نقره نوین یاد میکنند.

لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که امکان پرداخت های نسبتا فوری و کم هزینه را در سراسر جهان فراهم می‌کند.

تفاوت‌های لایت کوین با بیت کوین چیست؟مقایسه بیت کوین و لایت کوین

لایت کوین سه تفاوت اصلی با بیت کوین دارد که به ترتیب به «سرعت»، «تعداد سکه‌ها» و «ظرفیت بازار» مربوط می‌شود.

سرعت در لایت‌کوین

لایت کوین بر اساس همان کدهای متن باز که بیت کوین بر اساس آنها طراحی شده عمل می‌کند. با این وجود تفاوت‌هایی میان این دو وجود دارد. لایت کوین به وسیله چارلی لی (Charlie Lee) ایجاد شد. در آن زمان فرض بر این بود که اگر بیت کوین را طلا بدانیم، لایت کوین حکم نقره را خواهد داشت. اصلی‌ترین تفاوت میان این دو ارز دیجیتال به سرعت انجام تراکنش‌ها در آنها مربوط می‌شود.

چارلی لی بنیانگذار لایت کوین می گوید

سرعت ایجاد بلوک‌های در لایت کوین چهار برابر سریع‌تر از بیت کوین است و در واقع، این رمز سریع‌تر می‌تواند درستی تراکنش صورت گرفته را تایید کند. همچنین در یک بازه زمانی ثابت، حجم تراکنش‌های تایید شده در لایت‌کوین چهار برابر بیشتر از بیت کوین است. 

تعداد سکه‌های لایت کوین

یکی از دلایل ارزش بالای ارزهای رمزپایه در بازار این است که تعدادشان با محدودیت روبروست. تعداد نهایی بیت کوین های قابل استخراج و نیز لایت‌کوین های قابل استخراج مشخص است و پس از استخراج همه آنها، دیگر نمی‌توان مقدار بیشتری سکه تولید کرد.

اما دومین تفاوت میان بیت کوین و لایت کوین به همین مقدار سکه‌های قابل استخراج مربوط می‌شود. این سقف در بیت کوین ۲۱ میلیون و در لایت‌کوین ۴ برابر آن یعنی ۸۴ میلیون است.

ظرفیت بازار لایت کوین

بیت کوین بیشترین حجم بازار را در دست دارد. در میان سایر ارزهای دیجیتال نیز لایت‌کوین رتبه ششم را  از نظر حجم بازار به خود اختصاص داده است. این جایگاه بر اساس قیمت و نیز تعداد سکه‌های در گردش هر ارز به دست می‌آید.

کیف پول لایت کوین

کیف پول دسکتاپ Litecoin Core

Litecoin Core کیف پول رسمی لایت کوین است که در وبسایت رسمی آن نیز عرضه شده است. استفاده از این کیف پول رایگان است و زمانی که شروع به استفاده از آن کنید، کامپیوتر دسکتاپ شما، تبدیل به کیف پول لایت کوین که کلید های خصوصی در آن نگهداری می شود.

البته به یاد داشته باشید که این کیف پول با کل بلاک چین ارتباط بر قرار می کند بنابراین زمان و ترافیک زیادی برای دانلود داده ها مصرف می شود که ممکن است زمان زیادی(حتی چند روز) صرف شود.

Litecoin Core


کیف پول دسکتاپ Electrum-LTC

اگر می خواهید که از شر کیف پول سنگین و حجیم Litecoin Core خلاص شوید، کیف پول electrum-LTC انتخاب بسیار خوبی است. Electrum-LTC کیف پول دسکتاپ برای لایت کوین است که مانند Litecoin Core نیازی نیست که تمام بلاک چین را برای استفاده از آن دانلود کنید.

Electrum-LTC


کیف پول دسکتاپ و موبایل Jaxx

Jaxx یک کیف پول چند ارزی محبوب و دارای ظاهر کاربری شبیه به بلاک چین است. این کیف پول 13 ارز رمز پایه از جمله لایت کوین را پشتیبانی می کند و امکان بازیابی کیف پول را با استفاده از عبارت 12 کلمه ای seed دارید.

Jaxx