مونرو

مونرو(Monero)

مونرو چیست؟

مونرو یک رمزنگاری امن، خصوصی و غیر قابل کشف است که در آوریل ۲۰۱۴ راه‌اندازی شده و بر سه اصل خصوصی بودن، غیر متمرکز بودن و مقیاس‌پذیری (قابلیت مدیریت تراکنش‌ها در صورت رشد سیستم یا شبکه) متمرکز است. مونرو  منبع باز است و برای همه قابل دسترسی است. با مونرو، شما بانک خود هستید. فقط شما کنترل و مسئول منابع مالی خود هستید. حساب ها و معاملات شما خصوصی هستند و قابل مشاهده برای همه نیستند.به این طریق که مونرو این امکان را می دهد که پول امن دیجیتالی را طبق تراکنش به این معنی که امن پول نقد دیجیتالی توسط یک شبکه از کاربران عمل می کند. معاملات با توافق توزیع تایید می شوند و سپس به طور قابل توجهی در بلوک چینی ثبت می شوند. شخص ثالث نیازی به اعتماد نداشته باشید که مونرو شما را امن نگه دارد.

هدف ایجاد (Monero) مونرو چیست ؟مونرو چیست

بعد از بیت کوین صدها نوع ارز رمزپایه ایجاد و توسعه داده شد، همه آن‌ها مدعی حفظ حریم خصوصی هستند. منظور از حفظ حریم خصوصی یعنی شخصی یا نهادی نتواند تراکنش‌های مالی یا میزان دارایی شما را کنترل کند. از میان همه انواع ارز رمزپایه ساخته شده فقط تعداد محدودی توانستند به معنای واقعی حافظ حریم خصوصی کاربران باشند. بیت کوین با ویژگی ناشناس بودن کاربران معرفی شد اما آنچنان هم ناشناس عمل نمی‌کند. کاربرانی که از بیت کوین استفاده می‌کنند، هویتشان در پشت پرده آدرس‌ها و نام‌های مستعار مخفی است، حال آن که با گذشت زمان ثابت شد این روش کارا نیست و نمی‌تواند هویت افراد را مخفی نگه دارد.

آدرس و تراکنش‌های مربوط به آن، هردو در بلاک چین ذخیره می‌شوند و برای عموم مقابل مشاهده هستند. با این که هر آدرس مشخص نیست متعلق به چه کسی است اما با دنبال کردن تراکنش‌هایی مثل خرید از فروشگاه اینترنتی، تبدیل آن به پول رایج محلی و واریز به حساب بانکی یا انتقال آن به آدرس‌های مشخص دیگر در طول زمان، می‌توان هویت فرد صاحب آن را رد گیری و پیدا کرد. این کار شاید کمی سخت باشد اما امکان پذیر است و چندین بار هم نهادهای امنیتی از این طریق افراد خلاف کار را دستگیر کرده‌اند.

با پدیدار شدن این ضعف در بیت کوین، ارزهای رمزپایه دیگری با هدف رفع آن ایجاد شدند. برای مثال ارز رمزپایه دش (Dash) با روش درهم آمیختن دارایی چند کاربر سعی می‌کند از شناسایی شدن هویت کاربران جلوگیری کند. زد کش (Zcash) با تغییر ساختاری که به عنوان zk-SNARKs از آن نام برده می‌شود به کاربران اجازه می‌دهد هویتشان را مخفی نگه دارند به علاوه در بلاک چین آن، مقدار تراکنش‌ها افشا نمی‌شود.

اما هنوز یک مشکل وجود دارد، این ارزهای رمزپایه ویژگی حفظ حریم خصوصیشان اختیاری است نه پیش فرض، یعنی کاربر در صورت درخواست از این خدمت استفاده می‌کند و کارمزد بیشتری باید بپردازد. آن طور که آمارها نشان می‌دهد کمتر از ۳۰ درصد تراکنش‌های ارزهای رمزپایه حامی حریم خصوصی، به صورت اختیاری محافظت شده هستند. اما مونرو به صورت پیش فرض محافظ حریم خصوصی کاربرانش به صورت کامل است و با این ویژگی توانسته است محبوبیت خوبی به دست آورد.

مزیت‌های مونرو نسبت به بیت کوین چیست؟

الگوریتم استخراج مونرو

استخراج بیت کوین در مدارهای مجتمع با کاربرد خاص که به اختصار (ASIC) گفته می‌شود و همینطور کارت‌های گرافیک قدرتمند نسبت به پردازنده رایانه‌ خانگی و لپ تاپ سریع‌تر است. اهمیت این موضوع در این است که برای کاربر معمولی استخراج بیت کوین هیچ ارزشی ندارد. وقتی کاربران نتوانند در استخراج مشارکت کنند پس گروهی خاص از استخراج کننده‌ها با سخت‌ افزار قوی و به صورت متمرکز در کشورهای که هزینه برق کمتر است در شبکه بیت کوین مشارکت می‌کنند.

مونرو

در مقابل، در الگوریتم مونرو سیستم‌های ASIC امتیاز ویژه‌ای نسبت به سخت افزار معمول رایانه ندارند. هر کاربری می‌تواند نرم افزار مورد نیاز را در رایانه خود نصب کند و استخراج کند. اگر هنوز نمی‌دانید استخراج به چه معناست، به طور خلاصه استخراج کننده به افرادی می‌گویند که برای مشارکت در زنده نگه داشتن و گسترش شبکه بلاک چین و همینطور تایید تراکنش‌ها پاداش می‌گیرند.

انطباق پذیری اندازه بلاک

بلاک مونرو به صورت تقریبی هر دو دقیقه ساخته تکمیل می‌شود، در حالی که هر بلاک بیت کوین در ۱۰ دقیقه تولید می‌شود. بلاک‌های بیت کوین دارای محدودیت حداکثر اندازه هستند و از طرف دیگر برای تایید هر تراکنش، آن تراکنش باید وارد یک بلاک شود، حال آن که بلاک‌های بیت کوین به دلیل حجم بالای تراکنش‌ها به سرعت پر می‌شوند و زمان زیادی در حدود یک ساعت باید منتظر تایید تراکنش بمانید و اگر بخواهید کارتان زودتر راه بیافتد باید کارمزد بیشتری به شبکه بدهید. مونرو از ابتدا به شکلی طراحی شده که بتواند اندازه بلاک را مطابق افزایش در تعداد تراکنش به صورت خودکار تغییر دهد تا کاربران زمان بسیار کمتری را برای تایید منتظر بمانند.

حریم خصوصی

همانطور که در ابتدا گفته شد مزیت اصلی مونرو نسبت به بیت کوین و دیگر ارزهای رمزپایه اهمیت ویژه تیم توسعه آن به حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن کاربران است. مونرو در حال توسعه پروژه اینترنت مخفی I2P است که با اجرای کامل آن نه تنها کسی نمی‌تواند هویت شما و تراکنش‌های شما را رد گیری کند حتی اگر اینترنت شما کنترل شود استفاده از مونرو قابل تشخیص نخواهد بود.

تبدیل و خرید و فروش

با توجه به پیشتاز بودن بیت کوین و محبوبیت عمومی کسب شده، بسیاری از صرافی‌ها در وهله اول بیت کوین را پذیرفتند و همینطور تعداد فروشگاه‌ها یا خدمات پذیرنده زیادی هم بیت کوین قبول می‌کنند. هر چند مونرو نسبت به بیت کوین در این حد پذیرفته نشده است اما در حدود 2 سالی که از عمر آن می‌گذرد پیشرفت خوبی در گسترش و پذیرش داشته که به رتبه دهم ارزهای رمزپایه صعود کرده است.

قیمت مونرو

در مقایسه با قیمت مونرو مشخص است که بیت کوین پادشاه ارزهای رمزپایه است. قیمت مونرو هم در حال رشد است و برای خیلی از افراد که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند در بیت کوین سرمایه گذاری کنند مونرو یک گزینه جذاب است.

استخراج مونرو چگونه است؟

مونرو یک ارز رمزنگارى شده بر اساس “گواه اثبات کار” است که همچنان میتوان آنرا با CPU و یا GPU ماین کرد. در حال حاظر استخراج مونرو (monero mining) توسط ASIC امکان پذیر نیست و این به معناى آن است که همه میتوانند با یک کامپیوتر شخصى اقدام به استخراج کنند.

کیف پول های  که از ارز مونرو پشتیبانی می کنند؟

 Bitcoin Core

Electrum

Mycelium

hardware wallets

paper wallets